Hyundai Tucson vs Kia Sportage: až o 29 l víc kufru, ale kratší záruka

Hyundai Tucson a Kia Sportage jsou technicky téměř totéž. Mají stejný rozvor 2 680 mm, stejnou šířku 1 865 mm a stejné motory. Tucson nabízí větší kufr, Sportage delší záruku. Rozhodnout tedy bude hlavně nájezd, který plánujete, a vzhled.
V Česku se Tucson prodává mnohem víc. V roce 2025 se registrovalo 5 964 nových Tucsonů (10. místo) a 2 345 Sportage (22. místo).
Rozměry
Podle českých ceníků výrobců:
- Tucson: délka 4 525 mm (N Line 4 535 mm), šířka 1 865 mm, výška 1 650 mm, světlá výška 170 mm.
- Sportage se spalovacími motory: délka 4 540 mm, šířka 1 865 mm, výška 1 650 mm, světlá výška 170 mm.
- Sportage hybrid a plug-in: délka 4 515 mm.
Rozdíl v délce je kolem 15 mm, tedy v praxi žádný. Šířka a rozvor jsou shodné.
Kufr
Tucson vychází lépe u každého motoru (objem podle normy VDA):
- Benzín: Tucson 620 l, Sportage 591 l.
- Plný hybrid: Tucson 616 l, Sportage 587 l.
- Plug-in hybrid: Tucson 558 l, Sportage 540 l.
- Nafta: Tucson 546 l, Sportage 526 l.
Po sklopení sedadel pojme benzinový Tucson 1 799 l a Sportage 1 780 l. Rozdíl je tedy největší u základního kufru, až 29 l.
Motory a spotřeba
Nabídka je téměř shodná. Údaje WLTP, kombinovaná spotřeba podle ceníků:
- Benzin 1.6 T-GDI 110 kW s manuálem: Tucson 6,9-7,4 l/100 km, Sportage 7,1-7,5 l/100 km.
- Benzin 110 kW s DCT: obě auta 6,8-7,4 l/100 km.
- Benzin 132 kW s DCT a 4×4: Tucson 7,4-8,0 l/100 km, Sportage 7,4-7,9 l/100 km.
- Plný hybrid 1.6 T-GDI (systémový výkon kolem 175 kW): obě auta 5,5-6,0 l/100 km s předním pohonem a 6,1-6,6 l/100 km s 4×4.
- Plug-in hybrid (kolem 211 kW, baterie 13,8 kWh): Tucson 2,6-2,9 l/100 km, Sportage 2,7-3,0 l/100 km s předním pohonem.
- Nafta 1.6 CRDi 100 kW (mild hybrid): obě auta 4,9-5,6 l/100 km s manuálem a 5,1-5,6 l/100 km s DCT.
Dojezd plug-inu čistě na elektřinu je u Tucsonu až 71 km, u Sportage 66-71 km (přední pohon). S pohonem 4×4 je to 65 km u Tucsonu a 62-64 km u Sportage.
Dvě poznámky. Tucson má v ceníku i naftu s 4×4 (5,5-5,9 l/100 km), ceník Sportage ji u nafty neuvádí. Hodnoty u spalovacích Sportage Kia označuje jako ještě v procesu homologace (stav k 20. 6. 2025).
Brzděný přívěs se u obou aut pohybuje od 1 210 kg (plug-in) do 1 950 kg (nafta s manuálem).
Záruka
Tady se auta liší nejvíc:
- Hyundai Tucson: 5 let bez omezení km, na akumulátor elektropohonu 8 let nebo 160 000 km, na prorezivění karoserie 12 let.
- Kia Sportage: 7 let nebo 150 000 km, první 3 roky bez omezení km. Vysokonapěťová baterie hybridů patří do této základní záruky. Samostatná záruka na ztrátu kapacity baterie, až 8 let nebo 160 000 km, se podle záruční knížky týká plug-in hybridů a elektromobilů.
Kdo ročně najede málo, vyhraje u Kie. Při nájezdu nad zhruba 21 000 km ročně se limit 150 000 km překročí dřív než za sedm let. Kia ale kryje déle než Hyundai, dokud neujedete víc než zhruba 30 000 km ročně: při 25 000 km ročně je to šest let proti pěti. Nad 30 000 km ročně je výhodnější záruka Hyundai bez omezení km.
Spolehlivost podle TÜV Reportu 2026
TÜV Report vychází z kontrol aut v Německu. Podíl vozů s vážnou závadou (v závorce průměr všech aut):
- Tucson, 2-3 roky: 4,5 % (6,5 %); 4-5 let: 10,6 % (10,0 %); 6-7 let: 15,2 % (13,6 %).
- Sportage, 2-3 roky: 4,0 % (6,5 %); 4-5 let: 10,6 % (10,0 %); 6-7 let: 14,6 % (13,6 %).
Výsledky jsou téměř shodné. Obě auta jsou do tří let lepší než průměr, od čtyř let se mu blíží a ve věku 6-7 let ho mírně překračují (zájmeno musí odkazovat na průměr, jako „ho“ dále). Hodnocení AUTO BILD uvádí u Tucsonu jako slabinu únik oleje a výsledky emisní zkoušky. U Sportage zmiňuje únik oleje už u první kontroly, ztráty chladicí kapaliny a poškozený naftový motor 1.6 v dlouhodobém testu redakce. Je to jeden test, ne pravidlo. Oba modely mají v Euro NCAP pět hvězd.
Nová generace Tucsonu
Hyundai představil úplně nový Tucson na pařížském autosalonu v říjnu 2026. V Česku zatím není v prodeji a cenu oznámí na konci roku 2026 nebo začátkem roku 2027. Podle webu Hyundai je delší (4 560 mm) a má kufr 695 l VDA. Technické údaje jsou ale předběžné, čekají na homologaci.
Kdo koupí současný Tucson, dostane model před výměnou generace. Kdo chce nejnovější konstrukci, musí počkat.
Pro koho který
Tucson se vyplatí, když:
- potřebujete co největší kufr bez změny rozměrů,
- jezdíte víc než 30 000 km ročně a chcete záruku bez limitu,
- chcete naftu s pohonem 4×4.
Sportage se vyplatí, když:
- ročně najedete spíš méně a využijete sedm let záruky,
- vás víc láká jeho vzhled a výbava, kterou si porovnejte u prodejce.
Technika je u obou prakticky stejná, proto rozhoduje nabídka konkrétního prodejce a to, které auto vám sedí za volantem. Zkuste oba vozy se stejným motorem a nechte si předvést kufr s vlastními zavazadly. Rozhodnutí je na vás.
Zdroje: ceníky a technické údaje Hyundai a Kia pro Česko, TÜV Report 2026 (rozbor AUTO BILD), Svaz dovozců automobilů.


