|

Škoda Superb: v TÜV nejhůř mladé kusy, starší už průměr

Škoda Superb čtvrté generace v čelním pohledu zpředu a z boku

Rozumná volba je Superb 3V po faceliftu z roku 2019 s dieselem 2.0 TDI (110 kW). Podmínkou je DSG s doloženou výměnou oleje. Německý TÜV Report 2026 ukazuje u Superbu zvláštnost. Nejhůř proti průměru vycházejí nejmladší kusy, protože Superb často jezdí jako služební auto. S věkem se průměru vyrovná. V Česku se v roce 2025 prodalo 6 620 nových Superbů, o 11 % méně než rok předtím, a skončil osmý. S Octavií ho porovnává článek Škoda Superb nebo Octavia.

Služební auto: proč mladý Superb vychází hůř

Škoda uvádí, že výrazně víc než polovina Superbů se dodává jako firemní auta. AUTO BILD v rozboru TÜV píše, že nájezdy všech ročníků leží výrazně nad průměrem. Český magazín Autohled uvádí u první kontroly průměr 77 000 km. Podíl aut s vážnou závadou podle stáří (v závorce průměr všech modelů):

  • 2-3 roky: 9,6 % (6,5 %). Bez závad prošlo 85,5 % aut.
  • 4-5 let: 12,1 % (10,0 %).
  • 6-7 let: 13,4 % (13,6 %).
  • 8-9 let: 17,3 % (18,3 %). Bez závad 74,4 %, v průměru 71,7 %.
  • 10-11 let: 24,8 % (22,9 %).
  • 12-13 let: 29,6 % (28,4 %). Bez závad 56,4 %, v průměru 56,0 %.

Nebezpečné nebylo žádné auto. Tabulka platí pro model, ne po generacích. Rozbor aut podle generací nerozděluje. Třetí generace je od roku 2015, takže mladší část tabulky patří hlavně jí a nejstarší část druhé generaci. To je náš odhad.

Největší slabinou obou generací jsou podle AUTO BILD pružiny a tlumiče a brzdy. Autohled z dat TÜV uvádí, že pružiny a tlumiče měly výhrady u 1,4 % čtyřletých aut a u 6,5 % dvanáctiletých. Brzdové kotouče jich měly ve 4-5 letech 4,3 % proti průměru 1,9 %.

Superb 1 (3U, 2001-2008): jen pro znalce

Premiéra byla 11. 9. 2001 na autosalonu ve Frankfurtu, výroba v Kvasinách začala 1. 10. 2001. Jen sedan, délka 4 803 mm, rozvor 2 803 mm. Při uvedení šly motory od benzinu 2.0 (85 kW) po V6 2.8 (142 kW) a od nafty 1.9 TDI (96 kW) po šestiválec 2.5 TDI (114 kW). Později přibyly další výkonové verze. Vyrobilo se přes 136 000 kusů.

Rozbor AUTO BILD tuhle generaci nezahrnuje a spolehlivá data o ní nemáme. Nejmladší kusy mají osmnáct let, takže rozhoduje stav a historie konkrétního auta. Rozumné je jen zachovalé auto s doloženým servisem. Schéma najdete v článku Pojistky Superb 1 (3U).

Superb 2 (3T, 2008-2015): starší, ale s motory pod dohledem

Představil se na ženevském autosalonu 2008. Přinesl systém otevírání zadní části TwinDoor, o rok později Combi a také pohon všech kol. Motory šly od 1.6 TDI po 3.6 V6. Po faceliftu z roku 2013 je podle AUTO BILD nejběžnější ojetou verzí 2.0 TDI o výkonu 140 k.

Slabá místa podle AUTO BILD a Autojournalu:

  • TSI: vadné odfukové ventily, u 1.4 TSI unavené rozvodové řetězy. U 1.8 TSI se může rozbít napínací kladka. Autojournal radí rozvody TSI měnit po 100 000 km, nejpozději po 150 000 km.
  • Nafta: u čerpadlo-tryska do roku 2010 mohou časem téct čerpací elementy. U 2.0 TDI 125 kW z let 2008-2010 praskaly hlavy válců, což by už mělo být za námi.
  • Odvolávky: aktualizace softwaru DSG (2008/09), tachometry (2009), praskající palivové potrubí a výpadek ABS u 2.0 TDI (2008-2013).
  • Karoserie: vrzání a skřípání, rychle se otírající potahy sedadel.

AUTO BILD dal Superbu 3T Combi 2.0 TSI s DSG v dlouhodobém testu nejlepší známku 1. Dnes se vyplatí jen s kompletní historií a ověřenými odvolávkami.

Superb 3 (3V, 2015-2023): nejrozumnější, hlídejte servis

Motory šly od 1.6 TDI (120 k) po 2.0 TSI (280 k), asi pětina aut má pohon všech kol. Modernizace z roku 2019 přinesla Scout a první plug-in hybrid Škody.

Co zmiňují AUTO BILD, Autojournal a Auto.cz:

  • Diesel 2.0 TDI (110 kW): Autojournal ho v roce 2021 doporučuje před verzí 140 kW. Diesel 1.6 TDI si podle něj dokáže vzít trochu oleje. Faceliftový EA288 Evo podle Auto.cz víc trpí úniky kapalin.
  • Přední náprava: vrzání, které zmiňuje Auto.cz.
  • Světlomety: zamlžování. Autojournal píše, že nejde o to „jestli“, ale „kdy“.
  • Chladicí soustava: u prvních aut vadná vodní pumpa. Při její výměně Autojournal radí vyměnit celou sadu rozvodů.
  • Elektronika: výpadky klíče nebo navigace a zvuk pomocného řemene u nafty.
  • Odvolávky: elektronika u 1.5 TSI, riziko požáru u plug-inu a sesouvající se kryt motoru. Plug-in ověřte podle VIN.

Autojournal v říjnu 2025 upozorňuje na dva praktické body. Kradou se často, což zvedá pojištění. A mnoho aut pochází z firem s úspornými servisními plány, takže servisní historii čtěte pečlivě. Více než 80 % nabídek tvoří 2.0 TDI a mnohé mají přes 150 000 km.

Superb 4 (od 2023): zatím bez dat

Světová premiéra byla 2. 11. 2023. Výroba se poprvé přesunula z Kvasin do bratislavského závodu Volkswagen, Combi naběhlo od prosince 2023, liftback měl následovat v první polovině 2024. Liftback měří 4 912 x 1 849 x 1 481 mm, rozvor je 2 841 mm a kufr 645 l.

Škoda nabízí benzin 1.5 TSI mild hybrid (110 kW) a 2.0 TSI (150 a 195 kW). Dál je tu nafta 2.0 TDI (110 a 142 kW) a plug-in hybrid 1.5 TSI se systémovým výkonem 150 kW. Od 27. února 2026 přijímají čeští dealeři objednávky i na plug-in hybrid se systémovým výkonem 200 kW, liftback Sportline a Laurin & Klement; verze 150 kW zůstává v nabídce. Plug-in má baterii 25,7 kWh a dojezd až 120 km podle WLTP. Podle technického listu má 1.5 TSI mild hybrid 110 kW suchou spojku, 1.5 TSI plug-in 150 kW, 2.0 TSI a TDI mokrou. TÜV data zatím neexistují, protože nejstarší kusy mají necelé tři roky.

DSG: kterou převodovku brát

DSG je u Superbu skoro všude. Proto má vlastní oddíl:

  • Šestistupňová DSG (Superb 2): Autojournal ji s výměnou oleje po 60 000 km označuje za „nesmrtelnou“. Sedmistupňové suché DSG radí vynechat, popojíždění v kolonách ji ničí.
  • Superb 3: Autojournal doporučuje vyhnout se suché DSG u nejslabších verzí do 250 Nm. Mokrá DSG u dvoulitrů je podle něj spolehlivá, pokud se olej mění v předepsaných intervalech, spojky vydrží kolem 250 000 km. Interval výměny oleje v DSG se podle zdrojů liší, řiďte se servisní knížkou svého vozu. AUTO BILD píše, že sedmistupňová DSG je spolehlivější, ale vyžaduje pravidelné výměny oleje.
  • Superb 4: plug-in má šestistupňovou DSG, ostatní verze sedmistupňovou. Dlouhodobá data ještě chybí.

U ojeté DSG chtějte doklad o výměně oleje a vyzkoušejte rozjezd i zrychlení. Když převodovka klouže nebo ztrácí výkon, jde o varování.

Kterou Superb koupit

Z dat plyne tohle:

  • Superb 3 po faceliftu (2019-2023) s dieselem 2.0 TDI 110 kW a mokrou DSG je nejrozumnější kompromis. Vybírejte kus s nižším nájezdem a pečlivou servisní knihou, protože mladé služební Superby vycházejí v TÜV nejhůř. U nafty hlídejte úniky kapalin a stav rozvodů.
  • Superb 4 dává smysl, pokud chcete nejnovější techniku nebo plug-in s dojezdem až 120 km. Zeptejte se na suchou spojku u 1.5 TSI mild hybrid a počítejte s tím, že zkušeností je málo.
  • Superb 2 jen s doloženou historií, bez nafty 125 kW z let 2008-2010 a s vyměněnými rozvody u TSI.
  • Superb 1 jako zachovalou raritu, ne jako dojíždějící auto.

U jakéhokoli ojetého Superbu ověřte tachometr a historii, nechte zkontrolovat podvozek a brzdy a v servisu vyhledat otevřené odvolávky podle VIN. Ke každému Superbu se hodí i články Olej do Škody a Pojistky Superb.

Zdroje: TÜV Report 2026 (rozbor AUTO BILD), Škoda Auto, Cebia.

Podobné příspěvky