|

Škoda Enyaq: dojezd 434-581 km a nabíjení pod 30 minut

Škoda Enyaq Sportline v modré barvě, pohled zepředu a z boku

Podle oficiálních údajů Škody ujede Enyaq v cyklu WLTP 434 až 581 km podle verze. Z 10 na 80 % se nabije za 24 až 28 minut. V zimě to bude jinak: v testu ÖAMTC a ADAC dojel Enyaq Coupé 85 na dálničním okruhu jen 316 km. Níže jsou oficiální čísla, jejich omezení a to, co z nich plyne při výběru verze.

Dojezd WLTP podle verzí

Údaje pocházejí z technických dat Škody z 9. 5. 2025. Platí pro klasický Enyaq, kombinovaný cyklus WLTP:

  • Enyaq 60: 150 kW, dojezd 434 km, spotřeba 15,5 kWh/100 km.
  • Enyaq 85: 210 kW, dojezd 581 km, spotřeba 14,9 kWh/100 km.
  • Enyaq 85x: 210 kW, pohon všech kol, dojezd 544 km, spotřeba 15,7 kWh/100 km.
  • Enyaq RS: 250 kW, pohon všech kol, dojezd 559 km, spotřeba 15,8 kWh/100 km.

Enyaq 60 má baterii 63 kWh (využitelných 59 kWh). Ostatní verze mají 82 až 84 kWh, využitelných je 77 až 79 kWh. Coupé dojede o něco dál: 443, 591, 552 a 565 km. Škoda upozorňuje, že tabulka neplatí pro vozy Sportline a údaje se mohou lišit podle baterie a konfigurace.

Nabíjení: výkon a čas 10-80 %

Rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (DC) je podle technických dat takové:

  • Enyaq 60: 165 kW, 10-80 % za 24 min.
  • Enyaq 85: 135 kW, 28 min.
  • Enyaq 85x: 175 kW, 28 min.
  • Enyaq RS: 185 kW, 26 min.

Doma nebo na pomalé stanici nabíjíte střídavým proudem (AC) výkonem 11 kW. Z 0 na 100 % to trvá 6 h 30 min u verze 60, 8 h u verzí 85 a 85x a 8 h 30 min u RS.

Z oficiálních čísel jde odvodit průměrný výkon. U Enyaqu 85 se při 10-80 % dobije 70 % ze 77 kWh, tedy asi 54 kWh. Za 28 minut je to průměr zhruba 115 kW, tedy méně než špičkových 135 kW. U verze 60 vychází podobně asi 103 kW. Škoda sama píše, že maximální výkon se měří při teplotě kolem 23 °C. Skutečný výkon ovlivňuje teplota okolí i baterie, stav nabití, stáří baterie a zatížení stanice.

Co se mění od poloviny roku 2026

Škoda 23. 3. 2026 oznámila modernizaci Enyaqu pro nový modelový rok, která přichází v polovině roku 2026. Enyaq 60 dostane baterii LFP o kapacitě 61 kWh (využitelných 58 kWh). Podle Škody je nákladově efektivní, má dlouhou životnost a hodí se na každodenní nabíjení.

Nabíjecí údaje se mění takto:

  • Enyaq 60: maximálně 105 kW, 10-80 % za 26 min.
  • Enyaq 85, 85x a RS: baterie 82 kWh (77 kWh využitelných), maximálně 165 kW, 10-80 % za 29 min.

Dojezd nových verzí tisková zpráva neuvádí. Starší a novější auta proto nesrovnávejte jen podle dat z tohoto článku, zeptejte se na konkrétní kus.

Jak je to v zimě

Ve zdrojích Škody zimní dojezd uvedený není. Ověřený zdroj je zimní test rakouského klubu ÖAMTC a německého ADAC. Všech 25 aut s WLTP dojezdem nejméně 500 km jelo na zkušebně ADAC simulovanou dálniční trasu dlouhou přes 580 km z Mnichova do Berlína. Měřilo se při nízké teplotě a vyšší rychlosti, přesnou teplotu zdroj neuvádí.

Enyaq Coupé 85 dopadl takto:

  • Dojezd v testu 316 km, spotřeba 25,7 kWh/100 km.
  • ÖAMTC uvádí u testovaného vozu WLTP dojezd 566 km a spotřebu 15,7 kWh/100 km. Údaje se mírně liší od tabulky Škody.
  • Při nabíjení s výkonem až 180 kW přibylo za 20 minut 188 km dojezdu.
  • Celková známka 3,2, tedy „uspokojivě“. (rovné uvozovky) Na trase 580 km byly potřeba dvě zastávky.

Podle vlastního výpočtu z těchto čísel dojel vůz na zhruba 56 % WLTP a spotřeba byla o 64 % vyšší. Je to ale dálnice za chladna, ne městský provoz. ADAC v testu Ecotest při asi 22 °C naměřil u Enyaqu 85x Sportline spotřebu asi 16 kWh/100 km ve městě a kolem 20 kWh/100 km mimo město a na dálnici, celkem 18,9 kWh/100 km a reálný dojezd asi 465 km.

ADAC také píše, že po faceliftu klesla spotřeba mezi 0 a 15 °C. Pomáhá předehřev baterie před rychlonabíječkou: automaticky se spustí po zadání cíle „DC nabíjecí bod“ do navigace (rovné uvozovky), jde i tlačítkem v nabíjecím menu. Škoda zase uvádí, že vůz lze předehřát při nabíjení z elektrické sítě přes aplikaci MyŠkoda. Energie se tak nebere z baterie.

Kterou verzi zvolit

Rozhodují vaše trasy, ne největší číslo v katalogu. Z dat plyne:

  • Enyaq 85 má nejdelší dojezd (581 km) a nejnižší spotřebu podle WLTP. Pro dlouhé cesty vychází z dat nejvýhodněji.
  • Enyaq 85x nabízí pohon všech kol a 544 km. Má vyšší nabíjecí výkon (175 kW), ale stejný čas 10-80 % jako 85 a dojede o 37 km méně.
  • Enyaq 60 s nejkratším dojezdem (434 km) stačí na denní jízdu a víkendové trasy. Na dálnici v zimě s ním počítejte s častějšími zastávkami.
  • Enyaq RS je nejvýkonnější (250 kW), dojezd je 559 km a spotřeba nejvyšší z nabídky (15,8 kWh/100 km).

Při koupi vycházejte z nejdelší trasy, kterou jezdíte v zimě. Počítejte s tím, že dálniční dojezd může být výrazně pod hodnotou WLTP, a plánujte zastávky s rezervou.

Zdroje: Škoda Auto (technické údaje Enyaq z 9. 5. 2025, tisková zpráva z 23. 3. 2026), ÖAMTC, ADAC.

Podobné příspěvky