|

Škoda Kodiaq nebo Karoq: 37 cm rozdílu a třetí řada

Škoda Kamiq, Karoq a Kodiaq vedle sebe na parkovišti za soumraku

Kodiaq je o 368 mm delší než Karoq a jako jediný z nich nabízí sedm míst. Karoq vyhrává kompaktností: měří 4 390 mm a má menší průměr otáčení. Kdo nepotřebuje třetí řadu ani silný tah, vystačí s Karoqem. Kdo často veze víc než čtyři lidi nebo táhne přívěs, patří spíš do Kodiaqu.

Oba modely se v Česku prodávají ve velkém. V roce 2025 se registrovalo 11 454 nových Karoqů a 10 854 Kodiaqů.

Rozměry a stáří modelů

Podle technických údajů Škody:

  • Kodiaq: délka 4 758 mm, šířka 1 864 mm, rozvor 2 791 mm, průměr otáčení 11,2 m, světlá výška 189 mm.
  • Karoq: délka 4 390 mm, šířka 1 841 mm, rozvor 2 638 mm, průměr otáčení 10,2 m.

Šířka se liší jen o 23 mm. Rozdíl je v délce a v rozvoru, který je u Kodiaqu o 153 mm delší. Kratší Karoq se snáz parkuje, delší Kodiaq nabízí víc místa na dlouhé cesty s plným autem.

Důležité je i stáří. Karoq se vyrábí od roku 2017 a Škoda oznámila, že jeho nástupce odhalí na přelomu let 2027 a 2028. Kodiaq druhé generace je novější, Škoda ho představila na podzim 2023.

Kufr a počet míst

U Kodiaqu záleží na počtu sedadel:

  • Pět míst: 910 l do výšky zadní police a 2 105 l po sklopení zadních sedadel až do střechy.
  • Sedm míst: 845 l při sklopené třetí řadě a 340 l za třetí řadou. Při plné obsazenosti je kufr menší než u Karoqu.
  • Plug-in hybrid 150 kW: 745 l a 1 945 l, v technických údajích je uveden jen jako pětimístný.

Karoq má základní kufr 521 l a po sklopení zadních sedadel 1 630 l. Škoda nabízí i zadní sedadla VarioFlex, která se skládají ze tří samostatných sedaček. Krajní lze posunout až o 150 mm, čímž kufr roste na 588 l. Po vyjmutí všech tří sedaček je to až 1 810 l.

Sedm míst nabízí podle Škody jen Kodiaq. Pokud vezete děti, platí pro oba modely totéž: ISOFIX na sedadle spolujezdce i vzadu a úchyty Top Tether.

Motory a spotřeba

Kodiaq nabízí (údaje WLTP, kombinovaná spotřeba):

  • 1.5 TSI mild hybrid 118 kW s automatem: podle webu Škody 6,2 l/100 km.
  • 2.0 TSI 150 kW 4×4: 7,3 l/100 km.
  • 2.0 TDI 110 kW: 5,3-5,9 l/100 km.
  • 2.0 TDI 142 kW 4×4: 6,0-6,6 l/100 km.
  • Plug-in hybrid 1.5 TSI s výkonem 150 kW (ve verzi Laurin & Klement 200 kW): baterie 25,7 kWh, dojezd na elektřinu přes 100 km podle WLTP.

Karoq je skromnější a bez hybridní techniky:

  • 1.0 TSI 85 kW (manuál): 5,8-6,4 l/100 km.
  • 1.5 TSI 110 kW (manuál nebo DSG): 5,9-6,6 l/100 km.
  • 2.0 TDI 85 kW (manuál): 4,8-5,3 l/100 km.
  • 2.0 TDI 110 kW (DSG): 5,0-5,5 l/100 km, s pohonem 4×4 5,5-6,2 l/100 km.

Rozsah spotřeby závisí na výbavě a velikosti kol. Naftový Karoq je tedy znatelně úspornější než Kodiaq. Kdo ale chce jezdit hlavně na elektřinu, najde plug-in jen u Kodiaqu.

Tažné zatížení brzděného přívěsu je u Kodiaqu 2.0 TDI 142 kW 4×4 až 2 300 kg (v sedmimístné verzi 2 400-2 500 kg). Karoq s 2.0 TDI 110 kW 4×4 utáhne 2 100 kg.

Spolehlivost podle TÜV Reportu 2026

TÜV Report vychází z kontrol aut v Německu. Podíl vozů s vážnou závadou (v závorce průměr všech aut):

  • Karoq, 2-3 roky: 5,0 % (6,5 %); 4-5 let: 6,5 % (10,0 %); 6-7 let: 7,8 % (13,6 %).
  • Kodiaq, 2-3 roky: 6,6 % (6,5 %); 4-5 let: 8,1 % (10,0 %); 6-7 let: 8,7 % (13,6 %).

Karoq vychází o něco lépe, ale obě auta stárnou nad průměrem. Brzdy má Karoq podle rozboru AUTO BILD téměř bez závad, jen kolem 4-5 let přibývá výhrad k zavěšení náprav. U Kodiaqu jsou silnou stránkou světla a brzdy. Slabší místa jsou olej u benzinového 2.0 TSI při vysokém nájezdu, vstřikovače nebo turbo u naftových verzí a příčná ramena zavěšení.

Údaje se týkají aut, která už mají kontroly za sebou. U Kodiaqu jde proto hlavně o předchozí generaci, nová zatím nemá dost dat.

Kdy Karoq, kdy Kodiaq

Karoq se vyplatí, když:

  • jezdíte většinou ve čtyřech nebo méně a parkujete v tísnějších ulicích,
  • chcete nejnižší spotřebu, zejména s naftou 2.0 TDI,
  • potřebujete proměnlivý prostor vzadu díky VarioFlexu.

Kodiaq se vyplatí, když:

  • potřebujete sedm míst nebo velký kufr při pěti cestujících,
  • často táhnete přívěs,
  • chcete plug-in hybrid pro krátké denní trasy na elektřinu.

Zvažte také věk obou modelů. Karoq je před výměnou generace, kdežto Kodiaq má novou techniku. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu bez přívěsu je rozumnější Karoq, pro větší rodinu a dlouhé cesty Kodiaq. Rozhodnutí je na vás. Před koupí ojetého kusu nechte zkontrolovat podvozek a zkuste auto s plným nákladem.

Zdroje: technické údaje Škoda Auto, TÜV Report 2026 (rozbor AUTO BILD), Svaz dovozců automobilů.

Podobné příspěvky