Volkswagen Passat 2.0 TDI B8: spotřeba v praxi 5,8 l/100 km místo 4,2

Passat B8 s naftou 2.0 TDI 110 kW, nejčastěji hlášený motor této generace, spotřebuje podle vlastníků v průměru 5,8 l/100 km. Katalog Volkswagenu uvádí 4,2 l, skutečnost je tedy o 38 % vyšší. Při 15 000 km ročně to činí zhruba 240 litrů nafty navíc. U generací B7 a B6 je rozdíl jiný podle motoru.
Odkud jsou čísla
- Katalog: u B8 technická data Passatu Variant z listopadu 2015, u starších generací údaje výrobce z katalogu ADAC.
- Praxe: průměr z hlášení vlastníků ve veřejné databázi spotřeby, u každého motoru s počtem hlášení.
- Test redakce: měření ADAC v testu EcoTest.
Rozdíl je praxe dělená katalogem minus jedna. Hlášení jsou dobrovolná a nikdo je nekontroluje. Berte je jako orientaci, ne jako záruku.
Passat B8 (od 2014): nejvíc nad katalogem je nafta
Katalog uvádí kombinovanou spotřebu, v závorce počet hlášení vlastníků:
- 1.6 TDI 88 kW: katalog 4,2 l, praxe 5,3 l (17), rozdíl 26 %.
- 2.0 TDI 110 kW: katalog 4,2 l s manuálem, 4,5-4,7 l s DSG. Praxe 5,8 l (77), rozdíl 38 %. Proti DSG je to 23-29 %.
- 2.0 TDI 140 kW: katalog 4,2 l s manuálem, 4,6 l s DSG. Praxe 6,7 l (50), rozdíl proti DSG 46 %.
- 2.0 BiTDI 176 kW: katalog 5,4 l, praxe 7,6 l (31), rozdíl 41 %.
- 1.4 TSI 92 kW: katalog 5,5 l, praxe 6,4 l (24), rozdíl 16 %.
- 1.8 TSI 132 kW: katalog 6,0 l, praxe 7,7 l (67), rozdíl 28 %.
- 2.0 TSI 162 kW: katalog 6,3 l, praxe 9,0 l (13), rozdíl 43 %.
Hlášení neříkají, jestli auto jezdí s manuálem, nebo s DSG. Proto u nafty uvádím obě katalogové hodnoty. Novější 1.5 TSI 110 kW má v hlášeních 7,4 l (50), katalogovou hodnotu pro něj v podkladech nemám.
ADAC změřil Passat Variant s manuálem a naftou 110 kW na 4,7 l (katalog 4,2 l, rozdíl 12 %). U verze 140 kW naměřil 5,2 l (katalog 4,3 l, rozdíl 21 %). Test leží mezi katalogem a vlastníky.
Passat B7 (2010-2014): největší rozdíl má 1.6 TDI
- 2.0 TDI 103 kW: katalog 4,6 l, praxe 6,1 l (101), rozdíl 33 %. ADAC naměřil 4,8 l.
- 1.6 TDI 77 kW: Volkswagen při uvedení v září 2010 slíbil 4,2 l, praxe je 6,0 l (23), rozdíl 43 %. Šlo o předběžnou hodnotu.
- 1.8 TSI 118 kW: katalog 6,9 l, praxe 7,8 l (22), rozdíl 13 %. ADAC naměřil 6,8 l.
V tomto vzorku má nejblíž ke katalogu benzinový 1.8 TSI.
Passat B6 (2005-2010) a 1.9 TDI 96 kW
U B6 je rozdíl proti katalogu menší než u novějších generací.
- 2.0 TDI 103 kW: katalog 6,7 l s DSG, praxe 6,9 l (184), rozdíl jen 3 %. Katalog s manuálem jsem nenašel, ten bude nižší a rozdíl větší. Verze s common rail má v praxi 6,4 l (160).
- 1.9 TDI 77 kW: praxe 5,9 l (60) a 6,3 l (81). Katalog 5,1 l platí jen pro úspornou verzi BlueMotion, rozdíl proto nepočítám.
Motor 1.9 TDI 96 kW (130 k) patří starší generaci B5 (1996-2005). Katalog uvádí u kombi Variant s manuálem 5,8 l, vlastníci hlásí 6,8 l (525), rozdíl 17 %. Čtyřkolka 4MOTION má 7,0 l (55).
Roční náklad při 15 000 km
Vzorec: spotřeba v l/100 km krát 150 krát cena litru. Podle ČTK (údaje CCS) stál 21. 10. 2026 Natural 95 průměrně 44,85 Kč a nafta 47,63 Kč. Ceny se mění, dosaďte aktuální.
- B8 2.0 TDI 110 kW: 870 l, asi 41 400 Kč. Podle katalogu 30 000 Kč, rozdíl 11 400 Kč.
- B8 2.0 TDI 140 kW: 1 005 l, asi 47 900 Kč. Podle katalogu s DSG 32 900 Kč, rozdíl 15 000 Kč.
- B7 2.0 TDI 103 kW: 915 l, asi 43 600 Kč. Podle katalogu 32 900 Kč, rozdíl 10 700 Kč.
- B8 1.4 TSI 92 kW: 960 l, asi 43 100 Kč. Podle katalogu 37 000 Kč, rozdíl 6 100 Kč.
- B8 2.0 TSI 162 kW: 1 350 l, asi 60 500 Kč. Podle katalogu 42 400 Kč, rozdíl 18 200 Kč.
Který motor pro koho
- Hodně kilometrů: nejnižší spotřebu hlásí vlastníci B8 s 2.0 TDI 110 kW (5,8 l) a 1.6 TDI (5,3 l). U 1.6 TDI je ale jen 17 hlášení, jistota je menší.
- Málo kilometrů: benzinový 1.4 TSI vyjde při cenách z 21. 10. 2026 a 15 000 km jen o 1 600 Kč víc než nafta 110 kW. Při menším proběhu se rozdíl zmenšuje.
- Víc výkonu: nafta 140 kW spálí o 0,9 l víc než 110 kW, tedy asi 135 l a 6 400 Kč ročně. Benzin 1.8 TSI vyjde asi na 51 800 Kč ročně, 2.0 TSI na 60 500 Kč.
- Ojetý B7 nebo B6: B7 s 2.0 TDI 103 kW hlásí 6,1 l, B6 s common rail 6,4 l. To je o 0,3-0,6 l víc než B8 110 kW.
U naftových Passatů B7 a B8 počítejte s asi 23-60 % nad katalogem podle verze, u benzinů s 13-43 %. Chcete-li ušetřit, vybírejte podle motoru a převodovky, ne podle katalogového čísla. Při koupi ojetého kusu si nechte ukázat záznam o tankování z delšího období.
Zdroje: technická data Volkswagen Passat Variant (2015), tisková zpráva Volkswagenu (2010), ADAC (katalog a EcoTest), hlášení vlastníků, ČTK (CCS).


