Škoda Octavia: v praxi spálí o 6 až 20 % víc než katalog

Škoda Octavia čtvrté generace v modré barvě zepředu a ze strany před kamennou zdí

Vlastníci čtvrté Octavie jezdí v průměru o 11 až 20 % nad katalogovou spotřebou. Nejblíž papíru je 2.0 TDI, nejdál benzinové 1.5 TSI. Test ADAC to potvrzuje: nafta spálí o 6,5 % víc, benzin o 16 %.

Co slibuje Škoda

Technický list Škody z 9. 7. 2024 uvádí u liftbacku kombinovanou spotřebu WLTP v rozpětí podle verze:

  • 1.5 TSI 85 kW: 5,2-5,7 l/100 km, s mHEV a DSG 4,9-5,4 l.
  • 1.5 TSI 110 kW: 5,2-5,8 l, s mHEV a DSG 4,9-5,4 l.
  • 2.0 TDI 85 kW: 4,2-4,7 l, 2.0 TDI 110 kW s DSG 4,4-4,9 l.
  • 2.0 TSI 150 kW 4×4: 6,7-7,1 l podle slovenských technických údajů Škody.

Combi má spodní hranici zhruba o 0,1 l vyšší. Pro srovnání beru střed rozpětí.

Co naměřili vlastníci

Průměry vlastníků vozů z modelového roku 2024, v závorce počet aut:

  • 2.0 TDI 110 kW DSG: 5,16 l (34), rozpětí 4,05-6,89 l. Proti středu katalogu 4,65 l je to +11 %.
  • 2.0 TDI 85 kW manuál: 5,11 l (6), +15 %.
  • 1.5 TSI 110 kW DSG: 6,19 l (43), rozpětí 4,62-8,17 l, +20 % proti středu 5,15 l.
  • 1.5 TSI 110 kW manuál: 6,25 l (36), +14 %.
  • 1.5 TSI 85 kW DSG: 6,01 l (15), +17 %.
  • 2.0 TSI 4×4 DSG: 8,18 l, ale jen ze 4 aut, +19 %.

Rozptyl je velký. U benzinového 1.5 TSI 110 kW s DSG se jednotlivá auta liší až o 3,5 l na 100 km. Druhá sada záznamů, hlavně od polských vlastníků z let 2020-2025, dává podobný obrázek. Průměr z 53 záznamů pro 1.5 TSI mHEV je 6,3 l. Pro 2.0 TDI 150 k vychází 5,8 l (44 záznamů), pro 2.0 TSI 190 k 8,3 l (10 záznamů).

Nezávislé měření ADAC

ADAC změřil Octavii Combi s DSG v testu Ecotest. Výsledek proti katalogu WLTP:

  • 1.5 TSI mHEV 110 kW: 5,8 l, katalog 5,0 l, rozdíl +16 %.
  • 2.0 TDI 110 kW: 4,9 l, katalog 4,6 l, rozdíl +6,5 %.

Zajímavější je rozdělení. Ve městě ADAC naměřil méně než WLTP: benzin 6,0 l (katalog 6,7 l), nafta 5,3 l (katalog 6,8 l). Na dálnici naopak o třetinu víc: benzin 6,8 l (katalog 5,2 l), nafta 5,7 l (katalog 4,4 l). Cykly obou testů se liší, srovnání je orientační. Pro řidiče, který jezdí hlavně po dálnici, je ale rozdíl proti katalogu největší. („jezdit po dálnici“)

Zima a roční náklad

Zimní měření přímo u Octavie jsme nenašli. Green NCAP podle ADAC zjistil u testovaných aut v zimě v průměru plus 15 % u benzinu a plus 24 % u nafty. Naftový náskok se tedy v mrazech pravděpodobně zmenšuje.

Při nájezdu 15 000 km platí vzorec: spotřeba v l/100 km krát 150 krát cena litru. Průměrné ceny podle ČTK (údaje CCS) k 21. 10. 2026: Natural 95 za 44,85 Kč, nafta za 47,63 Kč. Ceny se mění každý týden, dosaďte aktuální.

  • 2.0 TDI 110 kW: reálně 5,16 l, tedy 774 l a asi 36 900 Kč ročně. Podle středu katalogu by to bylo 33 200 Kč, rozdíl 3 600 Kč.
  • 1.5 TSI 110 kW DSG: reálně 6,19 l, tedy 928 l a asi 41 600 Kč. Podle katalogu 34 600 Kč, rozdíl 7 000 Kč.

Nafta je tak ročně o zhruba 4 800 Kč levnější, i když stojí víc za litr.

Ostatní motory

U 1.0 TSI uvádí katalog 5,1 l, vlastníci v malém vzorku (4 a 6 záznamů) 6,4 a 6,8 l. Plug-in hybrid iV má v katalogu 1,0 l, vlastníci v pěti záznamech 4,3 l. V technickém listu z roku 2024 už iV není. Pro G-TEC na CNG data nejsou, ADAC píše, že na trhu ojetin hraje malou roli.

Většina řidičů by měla počítat s o desetinu až pětinu vyšší spotřebou, než říká katalog. Při větších nájezdech a dálničním provozu vychází nejlépe 2.0 TDI 110 kW: nejmenší rozdíl proti papíru a nejnižší roční náklad. Benzinové 1.5 TSI 110 kW s DSG je rozumný kompromis na kratší a smíšené trasy, jen počítejte s 6 l a víc. Silný 2.0 TSI 4×4 dává smysl, jen když potřebujete výkon, ne když hledáte nízké náklady. Plug-in hybrid se vyplatí jen tomu, kdo ho pravidelně dobíjí, jinak je výsledek těžko předvídatelný. Výběr je na vás.

Zdroje: Škoda Auto (technický list Octavia, 9. 7. 2024), ADAC Ecotest, Green NCAP, ČTK (CCS), záznamy vlastníků.

Podobné příspěvky